TERAPIE ŁYSIENIA ANDROGENOWEGO – WPROWADZENIE

TERAPIE ŁYSIENIA ANDROGENOWEGO – WPROWADZENIE

Data:
Godzina:

TERAPIE ŁYSIENIA ANDROGENOWEGO – WPROWADZENIE

W kolejnych wpisach na naszym blogu będziemy (dość szczegółowo) opisywać dostępne w ramach Evidence Based Medicine (Medycyny Opartej o Dowody) terapie łysienia androgenowego (AGA – AndroGenetic Alopecia).

Aby przedstawić wspomniane terapie we właściwym kontekście opiszemy najpierw w skrócie dość złożone zasady funkcjonowania mieszka włosowego – najmniejszego organu naszego ciała oraz przedstawimy zasady diagnozy łysienia androgenowego. W kolejnych częściach naszego cyklu blogowego zaprezentujemy następujące terapie łysienia androgenowego:

Terapie farmakologiczne i suplementacyjne

  1. Terapie farmakologiczne oparte o inhibitory 5-alfa-reduktazy, czyli finasteryd i dutasteryd.
    • Finasteryd – najpowszechniej używany przez mężczyzn lek przyjmowany doustnie w terapiach AGA. Od niedawna dostępny także w postaci aplikowanej zewnętrznie (wcierka).
    • Dutasteryd – stosowany poza rejestracją (na zasadach off-label), w formie doustnej, jako wcierka, ale także podawany w ramach mezoterapii igłowej.
  2. Terapie farmakologiczne oparte o minoxidil.
    • Minoxidil – najpowszechniej używana w trychologii substancja.
    • Dostępny tak w formach aplikowanych zewnętrznie (wcierka, pianka), jak i w formie doustnej.
  3. Terapie wykorzystujące suplementy.
    • Lista suplementów wykorzystywanych w terapiach łysienia jest praktycznie nieskończona… Niestety, znaleźć na niej można tak suplementy sensownie przyczyniające się do rozwiązywania problemu (na przykład oparte o palmę sabałową), jak i kompletnie zbędne dla znakomitej większości populacji (na przykład oparte o biotynę, której deficyt odczuwa pomijalnie niski procent populacji).
  4. Terapie wykorzystujące specyficzny rodzaj kosmeceutyków – seniolityki.
    • Seniolityki to zupełna nowość – kosmeceutyki hamujące przebieg AGA przez wpływ na proces starzenia się (senescencji) komórek.

Terapie zabiegowe nieinwazyjne

  1. Terapie zabiegowe domowe wykorzystujące fototerapię i lasery niskoenergetyczne (LLLT)
    • Fototerapia LLLT to jedna z najstarszych i najlepiej udokumentowanych terapii AGA. Jest bardzo bezpieczna – w zasadzie pozbawiona negatywnych skutków ubocznych, dostępna dla kobiet w ciąży i karmiących.
    • W praktyce wykorzystuje się zarówno lampy stacjonarne, jak i sprzęt do użytku domowego: grzebienie i hełmy laserowe.
  2. Terapie zabiegowe domowe wykorzystujące elektrotrychogenezę NIOSTEM.
    • Hełm NIOSTEM to także jedno z najnowszych dostępnych na rynku urządzeń. Dzięki bardzo intensywnej stymulacji komórek macierzystych mieszka włosowego osiągamy istotne zagęszczenie włosów.
  3. Terapie zabiegowe kliniczne nieinwazyjne wykorzystujące jonoforezę i podobne zjawiska.
    • W tej kategorii mieści się szereg urządzeń wykorzystujących zjawisko jonoforezy (lub podobne) do wspomagania transferu różnorodnych substancji aktywnych w głąb skóry.
  4. Terapie zabiegowe kliniczne nieinwazyjne wykorzystujące sonoforezę.
    • Kategoria urządzeń i technologii analogiczna do opisanej wyżej jonoforezy. Różnica tkwi w wykorzystaniu energii fal mechanicznych (ultradźwiękowych) do intensyfikacji transferu składników aktywnych w głąb skóry.
  5. Terapie zabiegowe kliniczne nieinwazyjne wykorzystujące mezoterapię mikroigłową.
    • Szeroka kategoria urządzeń wykorzystujących do intensyfikacji transferu składników aktywnych w głąb skóry mechaniczne mikrouszkodzenia jej powierzchni, powodowane przez szybko drgające się pakiety igieł.
  6. Terapie zabiegowe kliniczne nieinwazyjne wykorzystujące technologię INDIBA.
    • Technologia wykorzystujące specyficzną formę stymulacji tkanek związaną z działaniem pola elektromagnetycznego o częstotliwości 448 kHz.
  7. Terapie zabiegowe kliniczne nieinwazyjne wykorzystujące lasery wysokoenergetyczne.
    • Stymulacja mieszków włosowych osiągana jest tu przez termiczne (nie ablacyjne!) działanie laserów wysokoenergetycznych (zazwyczaj tulowych lub erbowo-szklanych).
  8. Terapie zabiegowe kliniczne nieinwazyjne wykorzystujące egzosomy.
    • Egzosomy to nowość w medycynie estetycznej. Najczęściej są stosowane w terapiach przyspieszających gojenie i jako czynnik łagodzący po bardzo intensywnych (naruszających powłoki skórne) zabiegach laserowych. Jednak są rozwijane procedury oparte o egzosomy w także terapiach leczenia łysienia.

Terapie zabiegowe niskoinwazyjne

  1. Terapie zabiegowe kliniczne niskoinwazyjne wykorzystujące technologię karboksyterapii.
    • Karboksyterapia polega na wprowadzaniu w tkanki skóry medycznie czystego dwutlenku węgla. Kaskada procesów biochemicznych, indukowanych w ten sposób, prowadzi do rewitalizacji tkanek oraz do powstania sieci zupełnie nowych naczyń włosowatych. To bardzo skuteczna terapia leczenia AGA!
  2. Terapie zabiegowe kliniczne niskoinwazyjne wykorzystujące osocze bogatopłytkowe PRP.
    • Osocze bogatopłytkowe – jako zabieg autologiczny (wykorzystujący tkanki własne pacjenta) – to zabieg niezwykle bezpieczny. Przy spełnieniu pewnych warunków, może być także bardzo skuteczna terapią w ramach leczenia AGA.
  3. Terapie zabiegowe kliniczne niskoinwazyjne wykorzystujące syntetyczne preparaty do mezoterapii igłowej.
    • To niezwykle szeroka kategoria, ze względu na fakt funkcjonowania na rynku ogromnej liczby różnorodnych preparatów (opartych o aminokwasy, peptydy biomimetyczne, witaminy, biostymulatory, tropokolagen, itd.)

Terapie zabiegowe chirurgiczne

  1. Terapie chirurgiczne oparte o komórki macierzyste z tkanek skóry głowy.
    • Technologia opracowana przez zespół z Włoch i Hiszpanii (prof. Pietro Gentile), funkcjonująca na rynku pod marka Regenera Activa. Jednorazowy, niskoinwazyjny zabieg, zapewniający niezwykle silną stymulację mieszków włosowych. Finalne rezultaty (silne zagęszczenie i wzmocnienie włosów) uzyskuje się po 6-8 miesiącach.
  2. Terapie chirurgiczne oparte o komórki macierzyste z tkanki tłuszczowej.
    • Podobnie jak w przypadku technologii Regenera Activa – bardzo silna stymulacja mieszków włosowych. Zabieg znakomicie sprawdza się także jako przygotowanie skalpu do przeszczepu włosów (stymuluje tak strefę dawczą, jak i biorczą).
  3. Terapie chirurgiczne oparte o wykorzystanie nici PDO.
    • Dość mało znana technologia, polegająca na wprowadzeniu w obszar skalpu nici PDO. Szczególnie dobrze sprawdza się w przypadku terapii łysienia androgenowego w schemacie żeńskim (FPHL).
  4. Terapie chirurgiczne oparte o implantację sztucznych włosów (NIDO, Biofibre)
    • Terapia dająca natychmiastowe rezultaty estetyczne, polegająca na implantacji w skóre głowy sztucznych (plastikowych) włosów. Pomimo szeregu zalet, nie jest to technologia popularna, ze względu na poważne ryzyka niepożądanych skutków ubocznych.

Przeszczep włosów

  1. Przeszczep włosów w technice paskowej (STRIP)
    • Technika przeszczepu włosów dominująca na rynku jeszcze 15 lat temu. Obecnie rzadko już spotykana w praktyce rynkowej. Podstawowymi wadami tej techniki są wysoka traumatyczność zabiegu oraz pozostawienie widocznej blizny w obszarze dawczym.
  2. Przeszczep włosów w technice FUE
    • Dominująca dziś technika wykonania przeszczepu włosów, o niskiej traumatyczności i nie pozostawiająca jakichkolwiek widocznych blizn.
  3. Przeszczep włosów w technice Automated FUE (Neograft) oraz z wykorzystaniem robota ARTAS.
    • Odmiany metody FUE, korzystające z wysoce specjalistycznych urządzeń: opartego o pneumatykę urządzenia Neograft oraz opto-elektronicznego robota ARTAS.

Share this content:

trycholog, prezes Fundacji ALOPECIA, współwłaściciel Perfect Hair Clinic z Katowic, wykładowca i autor szeregu książek z zakresu trychologii.